Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy w Przybiernowie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Powszechny Spis Rolny 2020 - informacje podstawowe

Na terenie całego kraju w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r. przeprowadzony zostanie Powszechny Spis Rolny według stanu na dzień 1 czerwca 2020r. Od 1 października 2020 r. do 30 listopada 2020 r. rachmistrze terenowi przeprowadzą spis metodą wywiadu bezpośredniego.

Spis rolny jest jedynym badaniem statystycznym dostarczającym szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Dane ze spisu są wykorzystywane do oceny zastosowanych i kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.

Podstawowe cele Powszechnego Spisu Rolnego:

a) dostarczenie informacji z dziedziny rolnictwa w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej;

b) zebranie informacji o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznych dla realizacji krajowej, regionalnej lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi;

c) analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010-2020;

d) wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji dla potrzeb innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);

e) aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych).



Jakie pytania usłyszą rolnicy w trakcie spisu?

Dokładny zakres informacji zbieranych w PSR 2020 dostępny jest w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. poz. 1728).
W spisie rolnym będą zbierane dane, dotyczące m.in.:

•    osoby kierującej gospodarstwem rolnym;

•    położenia gospodarstwa na obszarach o ograniczeniach naturalnych;

•    osobowości prawnej;

•    typu własności użytków rolnych;

•    produkcji ekologicznej;

•    rodzaju użytkowanych gruntów;

•    powierzchni zasiewów według upraw;

•    powierzchni nawadnianej;

•    zużycia nawozów mineralnych i organicznych;

•    pogłowia zwierząt gospodarskich według grup wiekowo-użytkowych;

•    rodzaju budynków gospodarskich;

•    liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym;

•    wkładu pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych.


Kto podlega spisowi rolnemu?

Spis rolny jest przeprowadzany w gospodarstwach indywidualnych i w gospodarstwach rolnych osób prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej metodą obserwacji pełnej.

Gospodarstwo rolne – oznacza grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą wraz z prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (art. 553 Kodeksu Cywilnego).

 

Do działalności rolniczej prowadzonej przez gospodarstwo rolne zalicza się:

a) uprawę roślin, która obejmuje: wszystkie uprawy rolne (w tym również uprawę grzybów jadalnych), warzywnictwo i ogrodnictwo, szkółkarstwo, hodowlę i nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych;

b) chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, tj. bydła, owiec, kóz, koni, świń, drobiu, królików, pozostałych zwierząt futerkowych, zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych (np. dziki, sarny, daniele, lamy) i pszczół, chów i hodowla ryb;

c) utrzymanie gruntów rolnych, już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych, według zasad dobrej kultury rolnej (zgodnie z normami).

 

Gospodarstwo rolne osoby fizycznej (gospodarstwo indywidualne) to gospodarstwo użytkowane przez osobę fizyczną. Gospodarstwa indywidualne obejmują:

a) gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha i więcej użytków rolnych;

b) gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych (w tym nieposiadające użytków rolnych) prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną (roślinną i/lub zwierzęcą) o znaczącej, określonej następującymi progami skali: 0,5 ha dla: drzew owocowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek gruntowych oraz chmielu; 0,3 ha dla szkółek sadowniczych i szkółek ozdobnych; 0,1 ha dla tytoniu; 5 sztuk dla bydła ogółem; 20 sztuk dla świń ogółem; 5 sztuk dla loch; 20 sztuk dla owiec ogółem i kóz ogółem; 100 sztuk dla drobiu ogółem; 10 sztuk dla zwierząt dzikich utrzymywanych w systemie fermowym; 20 pni dla pszczół.

 

Gospodarstwo rolne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej to gospodarstwo rolne prowadzone przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, którego podstawowa działalność jest zaliczana według Polskiej Klasyfikacji Działalności do sekcji A, dział 01, grupy: 01.1 – uprawy rolne inne niż wieloletnie, 01.2 – uprawy roślin wieloletnich, 01.3 – rozmnażanie roślin, 01.4 – chów i hodowla zwierząt, 01.5 – uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), 01.6, klasa 01.61 – działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną (utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska), a także niezależnie od zaklasyfikowania działalności podstawowej, gdy w gruntach użytkowanych przez jednostkę powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha lub prowadzony jest chów/hodowla zwierząt gospodarskich.


W jakiej formie zostanie przeprowadzony spis rolny?

Podstawową metodą realizacji spisu powszechnego będzie samospis internetowy – każdy rolnik będzie mógł dokonać spisu we własnym domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z Internetem, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (rolnicy nie posiadający w domu dostępu do Internetu będą mieli zapewniony dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu w lokalu gminnego biura spisowego). Uzupełniającą metodą udziału w spisie będzie wywiad telefoniczny (przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego) oraz wywiad bezpośredni (przeprowadzany przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju).

Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokonał samospisu internetowego albo nie przekazał danych w formie wywiadu telefonicznego, nie może odmówić przekazania danych w formie bezpośredniego wywiadu.


Organizacja prac spisowych w gminach:

W gminie pracami spisowymi kieruje Wójt – jako Gminny Komisarz Spisowy. Zastępcą Gminnego Komisarza Spisowego jest osoba wyznaczona przez Gminnego Komisarza Spisowego.

W Gminie Przybiernów Gminnym Komisarzem Spisowym jest Wójt Gminy - Lilia Ławicka.

Skład Gminnego Biura Spisowego (GBS):

Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego (koordynator gminny) – Justyna Andrzejewska

Członek GBS – Karolina Grzybowska

Członek GBS – Natalia Deskiewicz

 

Gmina (GBS) organizuje m.in. nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych.

Rachmistrze terenowi – osoby pochodzące z naboru zewnętrznego (realizowanego przez GBS), z którymi dyrektor urzędu statystycznego zawarł umowę zlecenia, dokonujące bezpośrednich wywiadów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, w które zostaną wyposażeni na czas zbierania danych w spisie. W przypadku zagrożenia COVID-19 i podjęcia przez Generalnego Komisarza Spisowego decyzji o wstrzymaniu realizacji wywiadów bezpośrednich, rachmistrze ci będą realizować wywiady telefoniczne, z wykorzystaniem ww. urządzeń wyposażonych dodatkowo w funkcjonalność kanału CATI.

 

Nabór kandydatów jest otwarty i konkurencyjny. Naboru kandydatów na rachmistrzów terenowych gmina powinna dokonać spośród osób:

• pełnoletnich;

• zamieszkałych w danej gminy;

• posiadających co najmniej średnie wykształcenie;

• posługujących się językiem polskim w mowie i w piśmie;

• które nie były skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Nabór kandydatów na rachmistrzów odbywa się w okresie od 15 czerwca 2020 r. do 8 lipca 2020 r.

 

Kandydaci na rachmistrzów przejdą szkolenie, które zakończy się egzaminem. Osoby, które odpowiedzą dobrze na co najmniej 60 proc. pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez Gminnego Komisarza Spisowego. Miejsce na liście zależy od liczby punktów z egzaminu (im więcej, tym lepiej) i kolejności zgłoszeń (ważne w przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej liczby punktów). Rachmistrza terenowego powoła zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego, czyli Dyrektor Urzędu Statystycznego.

Wynagrodzenie rachmistrza terenowego ustala się jako iloczyn:

a) 37 zł. brutto i liczby zakończonych w pełni bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych w ramach PSR 2020;

b) 20 zł brutto i liczby zakończonych w pełni wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych w ramach PSR 2020.

 

Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie internetowej: https://spisrolny.gov.pl

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Justyna Andrzejewska 15-06-2020 10:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 15-06-2020
Ostatnia aktualizacja: - 15-06-2020 10:40